Ahead – Rozwojowe Rozwiązania dla Liderów

Niewłaściwe osoby w firmie

Wiedząc o tym co jest misją firmy, jaka jest strategia, produkty i kultura organizacyjna nadal zdarza się, że kadra managerska/ Dział HR zatrudnia niewłaściwe osoby do zespołu. Często zdarza się usłyszeć: „okazało się że to ten człowiek to jakaś pomyłka”, „ten pracownik się do tej pracy nie nadaje”, „tak dobrze się sprzedawała na rozmowie rekrutacyjnej, a w życiu – to jedno pasmo porażek i rozczarowań, itp.

Co za tym może stać?

  1. Desperacja : Pracodawca może potrzebować szybko wypełnić wolny wakat.
  2. Błędne kryteria: Bez zrozumienia tego co stanowi o dobrym pracowniku, menedżerowie często używają swoich własnych kryteriów, a te mogą być niewłaściwe lub nieistotne np. menedżer może odmówić przyjęcia ludzi niskich.
  3. Niewłaściwa prezentacja: Menedżerowie mogą wprowadzić aplikantów w błąd próbując zafascynować ich przyszłością firmy. Tyle, że powyższa technika prowadzi do późniejszego rozczarowania.
  4. Kryteria uznaniowe: Większość firm nie posiada formalnych zasad podejmowania decyzji przy rekrutacji. W rezultacie zatrudnia pierwszą osobę, która wypełnia minimalne wymagania dla stanowiska.

Podobnie jak błędy pracodawców mogą prowadzić do zatrudnienia niewłaściwych ludzi, nowi pracownicy mogą przyczynić się do spotęgowania problemów. Należy uważać na pracowników, którzy chcą zostać zatrudnionymi z jednego z poniższych powodów:

  1. Konieczność. Zapominają o potrzebie dopasowania się. Po prostu chcą dostać pracę.
  2. Powierzchowność: Skoncentrowani na nic nie znaczących drobiazgach. Firma może np. posiadać wspaniały klub odnowy biologicznej, ale i tak nie spełni oczekiwań kandydata.
  3. Desperacja: Obecna praca jest tak zła, że inna wygląda na odpowiednią chociażby ze względu na porównanie.
  4. Odbicie: Przyjęcie nowej pracy tuż po utracie wcześniejszej może pomóc pracownikowi pokonać wewnętrzne wątpliwości.
  5. Niskie poczucie wartości: Czując się nieprzystosowanym, pracownik może wierzyć, że powinien zdecydować się na szansę, jaka się pojawia wraz z nową pracą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość tej strony podlega ochronie - zgodnie z prawem autorskim! !!

badanie i rozwój EQ