W życiu ważne jest by zadawać sobie pytania i szukać odpowiedzi. To one pozwalają lepiej się poznać, zweryfikować wiedzę o sobie, podjąć decyzje o zmianie, wybierać z oceanu możliwości, by nasze życie było komfortowe, pełne i szczęśliwe.
Oto kilka przykładowych:
- Kim jestem? Jak myślę o sobie? Jaki obraz siebie przechowuję?
- Jakie role dla siebie wybieram (manager, szef zespołu, kolega, mąż, żona, kolega, przyjaciółka, itp.)? Ile swojego czasu i energii inwestuje w swoje role, a jaki mam zwrot z tej inwestycji?
- Jakimi wartościami się w życiu kieruję (szacunek, ciekawość, rozwój, pieniądze, praca, władza, sukces, samorealizacja, rodzina, miłość, itp.)?
- Jakie z nimi są związane potrzeby, do zaspokajania których dążę w życiu prywatnym i w pracy zawodowej (bycie ważnym, bycie szanowanym, możliwość służenia, przynależność, odnoszenie sukcesów, bycie efektywnym, niezależność, praca z innymi, budowanie relacji, zabawa, poznawanie nowych miejsc, ciekawość, itp?
- W jaki sposób zaspokajam swoje potrzeby i czy jest to dla mnie ekologiczne?
- Jakimi przekonaniami się w życiu kieruję? Jakie normy, standardy, musiejstwa i powinności w związku z nimi są obecne w moim życiu i w pracy? W co wierzę, że jest możliwe i co jest nierealne? Które z nich mi pomagają żyć, a które mnie blokują?
- Co potrafię? Na czym się znam? Jaką mam wiedzę? Jakie mam umiejętności zarówno te osobiste, jak i zawodowe? Z czego mogę się ucieszyć, bo to mnie wyróżnia na tle innych lub pozwala mi być na tym samym, wysokim poziome jak ludzie z mojego otoczenia.
- Czego potrzebuję się uczyć – by zadbać o siebie, swoje potrzeby, cele, wyniki, marzenia – jakie chcę osiągać?
- Jakie zachowania i postawy przyjmuję w relacjach z innymi, w obliczu wyzwań i trudności, kiedy odnoszę sukcesy, kiedy innym dzieje się krzywda lub potrzebują pomocy?
- Jak reaguje na mnie otoczenie? Jakie miejsca do pracy i życia wybieram dla siebie? Jakimi osobami się otaczam? Co wnoszę i co otrzymuję ze środowiska w którym żyję i pracuję?
- Czy prowadzę celowe i odpowiedzialne życie?
- W kontaktach z jakimi osobami potrzebuję więcej asertywności, z jakimi więcej stanowczości lub łagodności?
- Jakie mam priorytety? Co odkładam na później?
- Kiedy już to wszystko wiem o sobie, co mogę i chcę z tym zrobić?
- Jak może wyglądać moje życie od dziś? Jak tam dojdę? Czego lub kogo potrzebuję? Kiedy tam dotrę? Jak zaświętuję swój sukces? Z kim się nim podzielę?
Ponieważ życie dostarcza nam wielu emocji, niespodzianek ale też i dyskomfortu – to tu też warto sięgnąć po pytania. Istotne jest by zapanować nad emocjami, zadbać o siebie i przesunąć swoją uwagę na sferę logicznej analizy, która pozwoli nam generować dobre rozwiązania.
Oto przykład pytań, które można sobie zadać w jakiejś trudnej sytuacji – która jest dla nas wyzwaniem:
- Jakie są fakty?
- Jakie przyjmuję założenia?
- Za co jestem odpowiedzialny?
- Jak inaczej mogę o tym myśleć?
- Co ten drugi człowiek myśli, czuje, czego potrzebuje i czego chce?
- Czego nie dostrzegam lub czego unikam?
- Czego mogę się nauczyć z tej sytuacji:
- … od tej osoby czy z tej sytuacji?
- … z tego błędu lub niepowodzenia?
- … z tego sukcesu?
- Jakie pytania mogę zadać sobie lub innym?
- Jakie korzyści w tej sytuacji z podjętych działań mogę mieć dziś i będą one korzyścią również w przyszłości?
- Co jest możliwe?
- Jaki mam wybór?
- Jak chcę zadbać o siebie (swoje potrzeby, interesy, korzyści)?
- Jak mogę zmienić te sytuację w win-win?
- Co konkretnie mogę i chcę zrobić?
A może masz już swój zestaw pytań, który Tobie się sprawdza najlepiej?