Właściwe osoby w zespole są kluczem do sukcesu przedsiębiorcy oprócz pomysłu na firmę. Jak więc sprawić, aby takie osoby do swojego zespołu zaprosić a następnie ich utrzymać, by realizowali cele biznesowe i gwarantowali sukces finansowy Liderowi?
Warto zacząć od tego – że to jakie wartości i komunikaty niesie ze sobą wizerunek naszej firmy na rynku wpływa na przyciąganie określonego typu ludzi. W tej sytuacji strona internetowa i jakość informacji na niej zamieszczanych to pierwsze źródło o firmie, którą pracownik może uznać za swojego potencjalnego pracodawcę. Badania pokazują, że pracownicy chcą pracować dla firm, które dobrze się kojarzą, pozwalają im na osiągnięcie osobistego sukcesu lub są gwarantem poczucia bezpieczeństwa czy długości zatrudnienia.
Gdy szukamy pracowników do firmy warto od samego początku dobrze się przygotować się do tego procesu formułując profil idealnego pracownika na dane stanowisko, jego zakres odpowiedzialności, listę kompetencji, cechy osobowościowe.
Częstym błędem, który popełniają Managerowie czy Szefowie firm jest skupianie się tylko na doświadczeniu potencjalnego pracownika i jego umiejętnościach. Efekt bywa taki, że pracownik potrafi korzystać z tych starych, wyuczonych już zachowań i umiejętności, ale nie chce się uczyć nowych, pogłębiać swojej wiedzy ani też dopasowywać się do zmieniających się warunków w firmie czy potrzeb klientów.
Zatrudnianie niewłaściwych ludzi to niepotrzebne koszty, rozczarowania i inwestycje w tę osobę. Co więc Szef może zrobić?
Zadawać pytania w trakcie spotkań rekrutacyjnych, które pozwolą rozszerzyć naszą wiedzę o tej osobie:
- jej priorytetach życiowych
- nastawieniu do innych ludzi i zadań
- sposobie realizacji celów
- elastyczności
- źródle motywacji
- reakcji na zmianę
- sposobie zarządzania emocjami
- stylu życia
- czy poziomie poczucia własnej wartości
Ważne jest, by zatrudniać osoby z taką postawą życiową i nastawieniem do pracy w naszej firmie – by był on wartością, a nie obciążeniem emocjonalnym, kosztem dla zespołu i całej firmy.