Umiejętność radzenia sobie ze stresem nadal nie jest niestety powszechne wśród kadry managerskiej. Wyzwania zawodowe, ciągle wzrastające oczekiwania kierownictwa, duża ilość zmian w życiu zawodowym i osobistym, obowiązki domowe i to sytuacje które nie tylko konsumują czas ale też wymagają nieustannego doskonalenia umiejętności i kompetencji. Managerowie często nie rezerwują na to czasu, ale też nie mają nawyków elastycznego reagowania na zmieniające się otoczenie. Próby zatrzymania tego, co stare i sprawdzone kończy się najczęściej frustracją, zmęczeniem, rozczarowaniem.
Niektórzy Managerowie szukają gotowych sposobów radzenia sobie ze stresem w formie gotowych szkoleń. Coraz więcej korporacji ma też wewnętrzne programy które mają pracownika utrzymać w dobrostanie w miejscu pracy. Nawet, jeśli jednak Managerowie poznają różne techniki, nie zawsze potem wdrażają je w życie – bo wymagają one metodycznego i konsekwentnego stosowania, wkomponowania ich w tryb lub filozofię życia. To są działania, które wymagają wysiłku i nie są jednorazową akcją – po której zmieni się samopoczucie czy energia.
Jak rodzynki pojawiają się tacy, którzy ćwiczą regularnie jogę lub medytują, dbając w ten sposób nie tylko o ciało ale też i rozwój duchowy. Trochę więcej jest takich, którzy inwestują w swoją kondycję fizyczną: odwiedzają siłownię, jeżdżą na rowerze, grają w squosha lub w tenisa, biegają. Popularne są też regularne masaże, ale nie zawsze o charakterze relaksacyjnym, a częściej zdrowotnym.
Pojawiają się tacy Managerowie, którym zależy na radości życia i w związku z tym rozpoznają swoje priorytety, przeorganizowują swój kalendarz, dbają o pasje, rozwój osobisty, relacje z innymi i kontakt z rodzina. Utrzymanie równowagi miedzy pracą i pozostałymi elementami życia – jest dla nich sposobem na obniżanie stresu lub jego eliminowanie. Często proces coachingowy jest dobrym początkiem w celu zmiany stylu życia i pracy.
Coraz bardziej popularne są treningi uważności (kursy mindfullness), na których uczestnicy uczą się świadomego oddechu, byciu obecnym „tu i teraz”, rozpoznawania swoje nawyki myślenia, odczuwania i działania.
Ważnym filarem radzenia sobie ze stresem jest dbanie o swoje poczucie własnej wartości dzięki czemu Manager ma większe zaufanie do siebie samego, swoich umiejętności i zaczyna wierzyć, że bez względu na wszystko – poradzi sobie. Ważne też jest, aby poznać swoje nawyki myślowe, które decydują o tym co nas stresuje, a co jest powodem do zadowolenia w życiu i w pracy.
Niezbędnym elementem pozbywania się stresu jest rozpoznanie: na co mam wpływ w swojej pracy i za co ponoszę odpowiedzialność, a za co mogę i potrzebuję oddać odpowiedzialność innym osobom. Ważne też jest zrozumienie że to nie ludzie, ich zachowania czy działania mnie stresują – tylko stresuję się czymś – nadając temu jakieś znaczenie, które czasami może odbiegać od naszego wyobrażenia czy zakładanego planu. Odkrycie zatem, że to my mamy wpływ na to – co myślimy, czujemy i co nas stresuje – jest podstawą świadomości i dobrym początkiem rozwoju osobistego Managera. Warto też wprowadzić do swojego życia więcej śmiechu, dystansu, ruchu i kontaktów z ludźmi, którzy są często źródłem nie tylko pozytywnej energii ale też pomysłów i wsparcia.
Jak radzić sobie ze stresem:
- Rozpoznaj swoje przyzwolenia – czyli sytuacje które ciągle niezałatwione lub pozostawione na później – ciągle zajmują Twoją uwagę i nie pozwalają Ci czasami na bieżąco korzystać ze swojego potencjału (pralnia, naprawa samochodu, cieknący kran, niezapłacone rachunku, niedokończone zadanie lub projekt , itp.)
- Prowadź celowe i świadome życie. Wybieraj ludzi i sytuacje które Ci służą, są rozwijające i pozwalają wykorzystywać Twoje mocne strony i talenty.
- Bierz odpowiedzialność za własne myśli – bo one tworzą nawyki i schematy działania, które czasami nie pozwalają wykorzystywać na bieżąco szans i możliwości
- Dbaj o swój rozwój duchowy i emocjonalny, tak jak dbasz o swoje ciało. Prowadzać działania profilaktyczne w celu zapewnienia sobie dobrostanu
- Zarządzaj swoją energią życiową. Rezerwuj odpowiednią ilość czasu na sen, jedz regularnie, nawadniaj organizm, odpoczywaj, ćwicz oddychanie przeponowe.
- Asertywnie wyznaczaj swoje granice i komunikuj swoje potrzeby
- Naucz się dbać o siebie i pielęgnuj nawyk opiekowania się sobą
- Mierz siły na zamiary i podejmuj się takich wyzwań, które masz szansę zrealizować