Ahead – Rozwojowe Rozwiązania dla Liderów

Jak radzić sobie ze stresem?

angerUmiejętność radzenia sobie ze stresem nadal nie jest niestety powszechne wśród kadry managerskiej. Wyzwania zawodowe, ciągle wzrastające oczekiwania kierownictwa, duża ilość zmian w życiu zawodowym i osobistym, obowiązki domowe i to sytuacje które  nie tylko konsumują czas ale też wymagają nieustannego doskonalenia umiejętności i kompetencji. Managerowie często nie rezerwują na to czasu, ale też nie mają nawyków elastycznego reagowania na zmieniające się otoczenie. Próby zatrzymania tego, co stare i sprawdzone kończy się najczęściej frustracją, zmęczeniem, rozczarowaniem.

Niektórzy Managerowie szukają gotowych sposobów radzenia sobie ze stresem w formie gotowych szkoleń. Coraz więcej korporacji ma też wewnętrzne programy które mają pracownika utrzymać w dobrostanie w miejscu pracy. Nawet, jeśli jednak Managerowie poznają różne techniki, nie zawsze potem wdrażają je w życie – bo wymagają one metodycznego i konsekwentnego stosowania, wkomponowania ich w tryb lub filozofię życia. To są działania, które wymagają wysiłku i nie są jednorazową akcją – po której zmieni się samopoczucie czy energia.

Jak rodzynki pojawiają się tacy, którzy ćwiczą regularnie jogę lub medytują, dbając w ten sposób nie tylko o ciało ale też i rozwój duchowy. Trochę więcej jest takich, którzy inwestują w swoją kondycję fizyczną: odwiedzają siłownię, jeżdżą na rowerze, grają w squosha lub w tenisa, biegają. Popularne są też regularne masaże, ale nie zawsze o charakterze relaksacyjnym, a częściej zdrowotnym.

Pojawiają się tacy  Managerowie, którym zależy na radości życia i w związku z tym rozpoznają swoje priorytety, przeorganizowują swój kalendarz, dbają o pasje, rozwój osobisty, relacje z innymi i kontakt z rodzina. Utrzymanie równowagi miedzy pracą i pozostałymi elementami życia – jest dla nich sposobem na obniżanie stresu lub jego eliminowanie. Często proces coachingowy jest dobrym początkiem w celu zmiany stylu życia i pracy.

Coraz bardziej popularne są treningi uważności (kursy mindfullness), na których uczestnicy uczą się świadomego oddechu, byciu obecnym „tu i teraz”,  rozpoznawania swoje nawyki myślenia, odczuwania i działania.

Ważnym filarem radzenia sobie ze stresem jest dbanie o swoje poczucie własnej wartości dzięki czemu Manager ma większe zaufanie do siebie samego, swoich umiejętności i zaczyna wierzyć, że bez względu na wszystko – poradzi sobie. Ważne też jest, aby poznać swoje nawyki myślowe, które decydują o tym co nas stresuje, a co jest powodem do zadowolenia w życiu i w pracy.

Niezbędnym elementem pozbywania się stresu jest rozpoznanie: na co mam wpływ w swojej pracy i za co ponoszę odpowiedzialność, a za co mogę i potrzebuję oddać odpowiedzialność innym osobom.  Ważne też jest zrozumienie że to nie ludzie, ich zachowania czy działania mnie stresują – tylko stresuję się czymś – nadając temu jakieś znaczenie, które czasami może odbiegać od naszego wyobrażenia czy zakładanego planu. Odkrycie zatem, że to my mamy wpływ na to – co myślimy, czujemy i co nas stresuje – jest podstawą świadomości i dobrym początkiem rozwoju osobistego Managera. Warto też wprowadzić do swojego życia więcej śmiechu, dystansu, ruchu i kontaktów z ludźmi, którzy są często źródłem nie tylko pozytywnej energii ale też pomysłów i wsparcia.

Jak radzić sobie ze stresem:

  1. Rozpoznaj swoje przyzwolenia – czyli sytuacje które ciągle niezałatwione lub pozostawione na później – ciągle zajmują Twoją uwagę i nie pozwalają Ci czasami na bieżąco korzystać ze swojego potencjału (pralnia, naprawa samochodu, cieknący kran, niezapłacone rachunku, niedokończone zadanie lub projekt , itp.)
  2. Prowadź celowe i świadome życie. Wybieraj ludzi i sytuacje które Ci służą, są rozwijające i pozwalają  wykorzystywać Twoje mocne strony i talenty.
  3. Bierz odpowiedzialność za własne myśli – bo one tworzą nawyki i schematy działania, które czasami nie pozwalają wykorzystywać na bieżąco szans i możliwości
  4. Dbaj o swój rozwój duchowy i emocjonalny, tak jak dbasz o swoje ciało. Prowadzać działania profilaktyczne w celu zapewnienia sobie dobrostanu
  5. Zarządzaj swoją energią życiową. Rezerwuj odpowiednią ilość czasu na sen, jedz regularnie, nawadniaj organizm, odpoczywaj, ćwicz oddychanie przeponowe.
  6. Asertywnie wyznaczaj swoje granice i komunikuj swoje potrzeby
  7. Naucz się dbać o siebie i pielęgnuj nawyk opiekowania się sobą
  8. Mierz siły na zamiary i podejmuj się takich wyzwań, które masz szansę zrealizować

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość tej strony podlega ochronie - zgodnie z prawem autorskim! !!

badanie i rozwój EQ