Ahead – Rozwojowe Rozwiązania dla Liderów

Satysfakcja z pracy

3 rodzaje satysfakcji z pracy

Praca jest zadowalająca, kiedy posiada trzy elementy: Jest wewnętrznie ciekawa; dostarcza możliwości rozwoju i powoduje, że pracownicy czują się efektywni.

Satysfakcja wewnętrzna (Inward satisfaction) ma miejsce wtedy, gdy pracownik wie co robić, cieszy się z pracy i traktuje ją częściowo jako zabawę. Dodatkowo, otrzymuje feedback, dzięki któremu czuje się doceniony za pracę dobrze wykonaną.

Satysfakcja wznosząca (Upward satisfaction) pobudza chęć do nauki i rozwoju. Niektórzy ludzie są przede wszystkim skoncentrowani na swojej wybranej dziedzinie. Najlepszą rzeczą, którą może zrobić firma, to pomóc im ja doskonalić poprzez dostarczenie dodatkowych specjalistycznych szkoleń, narzędzi czy technologii.  Później firma powinna ustalić wysokie wymagania i? obserwować jak  jej profesjonaliści rozwijają się i odnoszą sukces.

Satysfakcja zewnętrzna (Outward satisfaction) jest związana z osobistą efektywnością. Ludzie chcą odnieść sukces. Firma może stworzyć możliwości osiągnięcia sukcesu poprzez:

  1. Osiąganie wyników. Ustal zadania o narastającym stopniu trudności tak, aby ich spełnienie ułatwiało pracownikom rozwój i budowę pewności siebie.
  2. Doświadczenia zastępcze. Pozwól pracownikom obserwować sukcesy innych.
  3. Werbalne przekonanie. Powiedz swoim pracownikom, że wierzysz w ich sukces.
  4. Kontrola przeżyć emocjonalnych. Naucz swoich pracowników, w jaki sposób mogą okiełznać emocjonalny niepokój i stres związany z wykonywanym zadaniem.

Przy braku powyższych pomocnych wysiłków, pracownicy mogą poczuć się bezradni i wstrzymać się od zachowań adaptacyjnych. Silny management kieruje dając przykład, optymistycznie i pewnie biorąc odpowiedzialność, a przy tym pokazując pracownikom, że oni również mogą odnieść sukces.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość tej strony podlega ochronie - zgodnie z prawem autorskim! !!

badanie i rozwój EQ