Ahead – Rozwojowe Rozwiązania dla Liderów

Umiejętności komunikacyjne

Podczas warsztatów na bazie MBTI Dyrektor Zarządzający po procesie rozpoznania swojego typu osobowości i zdiagnozowaniu swojego szefa powiedział: „gdyby nie moja żona i wieloletni trening jaki przy niej przechodzę – nie byłbym w stanie współpracować z moim szefem”.

Manager jest typem IS ( introwersja, poznanie) a Jego żona i szef to typy EN (ekstrawersja, intuicja). Zarówno szef , jak i żona stawiają na otwartą komunikację, przegadywanie spraw, płyną z tzw. nurtem podczas dyskusji i pod wpływem nadchodzących treści generują kolejne pomysły. Do tego w dużej mierze koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązań, wyciąganiu wniosków na przyszłość, kreowaniu wizji, często używają porównań i metafor.

Co jest największym wyzwaniem dla Managera? Otóż brak szczegółów w wypowiedziach i zbyt ogólnikowe przedstawianie oczekiwań, cały czas podkreślanie – jak ważna jest przyszłość, gdy trzeba zadbać o wdrożenie, procedury  i sytuację która ma miejsce dziś, zbyt częste spotkania – które przeciągają się i nie zawsze ich plan jest wcześniej przemyślany lub ustalony, historyjki których Manager nie zawsze jest w stanie dopasować do tematu rozmowy, wybór priorytetów – gdy pojawia się zbyt wiele tematów w rozmowie.

Jak sobie z tym radzi? Zadaje pytania: co konkretnie masz na myśli? czego ode mnie oczekujesz? co w tym zadaniu dla ciebie jest najważniejsze? jak chcesz, żebym poprowadził ten projekt? Wie też, że prezentacje swoich rozwiązań dla szefa musi zaczynać od zadbania o relację, by potem przejść  do ogólnych wniosków, pokazania perspektyw na 2-3 slajdach. Gdy starczy czasu przestawia czasami opis drogi dojścia do celu, najczęściej jednak zostawia swojemu szefowi szczegółowe informacje – aby ten w wolnej chwili do nich zajrzał. Ostatni feedback od szefa po diagnozie Managera kwestionariuszem MBTI brzmiał: „Wiesz, widzę istotną poprawę w naszej komunikacji na przestrzeni kilku tygodni. Dostaję od Ciebie wszystko czego potrzebuję bez zbędnych szczegółów?”

Manager – ISTJ, Szef -ENTJ

 

A Ty, znasz swój styl komunikacji oparty na typach osobowości? Zaglądaj na stronę bloga: www.potencjalosobowosci.com po inspiracje i wskazówki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Zawartość tej strony podlega ochronie - zgodnie z prawem autorskim! !!

badanie i rozwój EQ